Liberec - Kurzy plavání pro tělesně postižené chtějí v Liberci pořádat členové občanského sdružení Drak.
Od pondělí až do soboty plavalo šest paraplegiků z okresu v libereckém bazénu. Mnozí udělali díky instruktorům pražského občanského sdružení KONTAKT bB svá první tempa v životě. "Podobné kurzy tu ještě nikdy nebyly. Plavání přitom vozíčkářům zvyšuje kromě fyzické zdatnosti také sebevědomí a posiluje vůli," řekl Ivan Varmuža z libereckého občanského sdružení Drak. To pomáhá tělesně postiženým překonávat především překážky, které jim stojí v cestě při trávení volného času.
V Liberci by tak v budoucnu mohlo vzniknout středisko, které v republice učí plavat tělesně postižené. V ČR jich zatím funguje sedm a založilo je pražské občanské sdružení KONTAKT bB. To poskytlo libereckému Draku na týdenní kurz instruktory. "Byli úplně úžasní, vozíčkářům se věnovali prakticky čtyřiadvacet hodin. Jsou navíc schopni vyškolit speciálně pro Liberec další učitele plavání tělesně postižených. Pro lidi na vozíku jsou v Liberci prakticky nulové možnosti vyžití," uvedla Lenka Bobvošová z občanského sdružení Drak. "Chtěli bychom je v budoucnu učit plavat dvě hodiny týdně. Podobné týdenní kurzy pro neliberecké vozíčkáře, jaký dnes končí, by mohly být tak tři ročně. Vozíčkáři o ně projevili velký zájem," dodala.
Do vody libereckého bazénu se tento týden nořili vozíčkáři, kteří si vyzkoušeli plavání vůbec poprvé. "Ze začátku jsem měla sice strach, ale překonala jsem jej. Vznášet se na hladině je krásný pocit," řekla Sylvie Humlová. Systém výuky speciálně školených instruktorů přitom handicapovaným umožnil udělat první samostatná tempa už po třech hodinách. KONTAKT bB připravuje také plavce na paralympijské hry. Jen v Athénách by jich mělo plavat dvanáct z patnácti.
Díky instruktorům udělali mnozí svá první tempa v životě.