Cestu za sportem ztěžují bariéry
29.10.2004Mladá fronta DNES str. 3, Jižní Čechy



    Hlavně dál cvičte, slyší člověk od lékařů, když opouští jejich péči. Kolotoč rehabilitací ve speciálních zdravotnických zařízeních i lázních, jež počítají s méně pohyblivými pacienty, se zastaví. Ale kam teď?
    Jižní Čechy - Nejdůležitější je plavání, shodují se všichni, kteří mají zkušenost s lidmi zotavujícími se například po úrazu. "Plavání je vhodné nejen k protažení a posílení celého těla, ale třeba i pro zvětšení kapacity plic," říká Markéta Pechová, která v českobudějovickém bazénu vede rehabilitační kurzy. Je členkou občanského sdružení KONTAKT bB, sama chodí o berlích, ale učí plavat i lidi s vadami zraku a jinými handicapy. "Voda dává možnost na vady zapomenout," líčí.
    Souhlasí s ní i Jaroslav Jedlovský z Písku. "Při plavání ani nevím, že jsem postižený," říká. Když se však chce vydat do zdejšího plaveckého bazénu, čeká ho dost překážek. Písecká plovárna má totiž dvojí schodiště. "Nahoru mi vždycky musí někdo pomoci, personál je ochotný a snaží se nedostatky areálu překonat. Dolů jsem schopen schody na vozíku zvládnout i sám," popisuje vozíčkář.
    Ředitel píseckého plaveckého bazénu Jan Liška odhaduje náklady na bezbariérový přístup na víc než milion korun. "Areál je starý dvaadvacet let a patří městu, které však dosud nenašlo peníze v rozpočtu, i když už léta máme řešení nakreslené," posteskl si. Postižené lidi z Písku podle něho už překážky většinou odradily, takže jezdí plavat hlavně do Strakonic, kde mají lepší podmínky. Bez bariér jsou i další plovárny ve větších jihočeských městech, pouze v Prachaticích je třeba zdolat šest schodů do velkého bazénu. "Plošina bude hotová do konce roku, radili jsme se o její podobě i s vozíčkářem," slíbil vedoucí prachatického stadionu Jaroslav Černý, který náklady odhaduje na dvě stě tisíc korun. V Táboře bude ještě dva týdny mimo provoz plošina na schodišti, ale jinak je tam zázemí kompletní včetně WCpro vozíčkáře. Lidé se zdravotními problémy mohou chodit plavat také do některých lázní - bazén v třeboňské Auroře má hodiny pro veřejnost čtyři dny v týdnu. Jeho výhodou je, že teplota vody tam na rozdíl od jiných bazénů dosahuje ke 30 C, což je pro cvičení příjemnější.
    Sportovní nabídku pro handicapované lidi rozšíří v Českých Budějovicích nové centrum IGY, jehož část určená pro sport a relaxaci začne fungovat od února příštího roku. "V našem programu je i nabídka pro zdravotně postižené lidi, budou mít i zvýhodněné vstupné," slíbil Petr Herzmann, který má fitness a wellness v IGY na starosti. Z nabídky vhodné i pro lidi s handicapem vybral Herzmann zejména pětadvacetimetrový bazén, jógu, cvičení na míčích či speciální masáže. "Výhodou je, že každý má možnost nechat si vytvořit cvičební plán na míru," doplnil.
    Markétě Pechové zatím taková nabídka v Českých Budějovicích schází. "Většina fitness center má schody, další problém obvykle bývá s vybavením šaten. Ale proč může posilovat jen zdravý člověk? Navíc sport dává i příležitost pobavit se ve volném čase s přáteli, například při bowlingu. Ten je v Budějovicích pro lidi na vozíku nedostupný, přitom ho klidně mohou hrát," naznačuje.
    Jaroslav Jedlovský její slova potvrzuje z vlastní zkušenosti, protože chodí na bowling do píseckého centra Oáza. "Majitel tam udělal bezbariérový vstup na hřiště iWCpro vozíčkáře," upřesnil.
ALENA BINTEROVÁ