Projekce karlovarského festivalu zhlédne na čtyřicet vozíčkářů
7.7.2005 | Zpravodajství ČTK |
KARLOVY VARY 7. července (ČTK) - Už pátým rokem jsou mezi diváky karlovarského festivalu také vozíčkáři. Umožňuje jim to projekt Kino bez bariér, v jehož rámci mají zajištěn asistenční a informační servis, dostanou třeba i mapku bezbariérových prostor a cest.
Organizátoři pečují o šestadvacet lidí na vozíku, celkem jich očekávají čtyři desítky, tedy zhruba stejný počet jako loni. Deset ze čtrnácti sálů je bezbariérových.
"Na festival jsem přijela poprvé, jsem tu od úterý a starají se o nás vzorně. Znamená to, že mě dopraví na projekci, kterou si řeknu, odvezou zpět či na další představení," řekla ČTK Marcela Mrázková z Nejdku. Denně stihne tři filmy, vybírá si z domácí tvorby a snímky francouzské. "Jinam nejezdím, jinde nám nevycházejí tak vstříc," dodala.
Doprava ve speciálně upravených mikrobusech po Karlových Varech je bezplatná, stejně jako volné vstupenky do kina. I letos má projekt Kino bez bariér patrony z řad známých osobností, jako jsou sportovec Martin Kovář a herec Jan Potměšil.
Tělesně postižení mohou aktivně strávit i čas mezi projekcemi. Ve spolupráci s občanským sdružením Kontakt bB a Alžbětinými lázněmi vznikla možnost, aby si zaplavali s vyškolenými instruktory. K dispozici mají saunu, páru, vířivou vanu a rehabilitační bazén, ve kterém je spouštěcí zařízení pro osoby s tělesným handicapem.
Ve středu odpoledne si mohli na Mlýnské kolonádě zkusit streetball, který se hraje na speciálně upravených vozících. Mezi těmi, kteří si z nich vyzkoušeli vystřelit na koš a zapojili se do hry, byl i ředitel festivalu Kryštof Mucha.
Vozíčkáři mají na karlovarském festivalu vyhrazena parkovací místa u hotelu Thermal. V kontaktním místě v přízemí získají informace o možnostech ubytování v bezbariérových hotelech a penzionech a tipy na vhodné restaurace. Pracovnice servisu například vědí, kde a v které chvíli každý z vozíčkářů je a na kterou z projekcí se potřebuje dostat.
Jiří Borovička mal